Przygotowując się do postawienia własnego ogrodzenia z paneli, warto wiedzieć jak dokładnie wygląda jego konstrukcja. Budowa paneli jest stosunkowo prosta.
Na każde tego typu ogrodzenie składają się przęsła panelowe, słupki do paneli, elementy montażowe oraz bramy panelowe.
Przęsła panelowe to podstawa ogrodzenia
Głównym i największym gabarytowo elementem konstrukcji ogrodzenia są przęsła. Jest to ta część ogrodzenia, która jest montowana pomiędzy dwoma słupkami. Przęsła panelowe mogą znacznie różnić się rozmiarem, kolorem oraz wykorzystanym do produkcji materiałem.
Dobre jakościowo przęsła powinny być odporne na działanie warunków atmosferycznych. Ich montaż jest stosunkowo prosty. W przeciwieństwie do przęseł przeznaczonych do ogrodzeń kutych, przęsła panelowe mają niższą wagę i są tańsze.
Odpowiednie słupki do paneli
Słupki do paneli są niezbędnym elementem do postawienia ogrodzenia. Zazwyczaj będą znajdować się w zestawie montażowym wraz z przęsłami. Ich zadaniem jest utrzymanie przęseł na swoim miejscu.
Można z nich zrezygnować tylko wtedy, gdy przęsła zostaną wmurowane w ogrodzenie. Słupki można wkopać w ziemię, należy tylko upewnić się, że są stabilne i nie chwieją się na boki. Lepszym i solidniejszym wyborem jest jednak wykonanie podmurówki.
Niezbędne elementy montażowe do paneli
Budowa paneli wymaga, aby przęsła zostały solidnie przymocowane do słupków. W tym celu należy uzbroić się w niezbędne elementy montażowe. Należą do nich obejmy, dystanse, mocowania, złączki, kotwy, wsporniki i inne. Wsporniki umieszcza się w wykopanych na słupki dołkach. Służą one do stabilizacji słupków. Złączki i zapinki łączą ogrodzenie z bramą, furtką lub innym przęsłem.
Najistotniejsza jest obejma. Pomaga ona zamontować przęsła pomiędzy słupkami. Ściśle przytwierdza przęsło do słupka, tak że stanowią wspólnie całość. Dokładny sposób montażu i wymagane do niego elementy różnią się w zależności od konstrukcji ogrodzenia i stosowanych przez producenta praktyk.
Furtki i bramy panelowe
Większość projektów ogrodzeń zakłada włączenie do jego przebiegu bram i furtek. Ich montaż odbywa się na podobnej zasadzie, jak w przypadku pozostałych części ogrodzenia. Warto wcześniej zaplanować, w którym miejscu ma stanąć furtka, aby odpowiednio rozlokować słupki. Bramy panelowe występują w wielu odmianach i rodzajach. Niektóre pełnią funkcję niewielkich furtek, ale istnieje także możliwość montażu większych bram oraz bram wjazdowych.
Planując stworzenie ogrodzenia, warto wcześniej dokonać pomiarów terenu. Dobrym pomysłem jest narysowanie całego ogradzanego terenu na kartce z naniesionymi wymiarami. Następnie na tak przygotowanym szkicu można zaznaczyć przyszłe położenie bram. Umożliwi to wyliczenie ilości potrzebnych materiałów i usprawni przyszłe prace.