Montaż paneli ogrodzeniowych

Prawidłowo zamontowane panele ogrodzeniowe to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Dlatego przed przystąpieniem do montażu należy zapoznać się ze wskazówkami oraz odpowiednio przygotować.

Przygotowanie podłoża pod montaż paneli ogrodzeniowych

Montaż paneli ogrodzeniowychPierwszą i niezwykle istotną czynnością jest wyrównanie podłoża pod montaż paneli ogrodzeniowych. Nie można dopuścić do tego, by na długości płotu były duże skoki poziomów gleby. Po pierwsze, może to doprowadzić do sytuacji, że poszczególne panele nie będą do siebie "dochodzić", a po drugie - wygląda to po prostu nieestetycznie. W przypadku bardzo pofałdowanego terenu konieczną może okazać się pomoc geodety oraz wykorzystanie odpowiedniego sprzętu, np. skoczka.

Ustalenie linii ogrodzenia

Ustalenie linii ogrodzenia

Ten etap prac musi zostać wykonany bardzo precyzyjnie. Należy zaznaczyć miejsce, gdzie ma pojawić się słupek początkowy i końcowy oraz wszystkie narożniki. Kolejno należy zmierzyć odległości pomiędzy miejscami, gdzie w kolejnym etapie staną słupki, a następnie podzielić je przez szerokość przęseł. Może okazać się, że odległość nie będzie dokładną wielokrotnością przęseł, co oznacza konieczność przycinania elementów. W takim przypadku nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu przycinanego elementu farbą antykorozyjną.

Kopanie dołków i montaż słupków

Kopanie dołków i montaż słupków

Dołki najlepiej kopać na głębokość 80-120 cm (poniżej strefy przemarzania gruntu). Kiedy dołki są gotowe, należy wsadzać słupy dokładnie w środek każdego otworu, a kolejno zalewać dołki betonem. Beton musi zostać dokładnie ubity, ponieważ tylko to gwarantuje stabilność ogrodzenia. Kolejnym ważnym etapem jest poziomowanie słupków - pozwala to zachować odpowiednią wysokość oraz pion ogrodzenia.

Montaż paneli ogrodowych

Montaż paneli ogrodowych

Na wsporniki należy nałożyć betonowe łączniki, a kolejno w specjalnie wyprofilowane w łącznikach kanały wsunąć betonowe deski. Teraz pozostaje już tylko montaż przęseł. Te z kolei należy umocować do słupów przy wykorzystaniu specjalnych obejm, które skręca się za pomocą nakrętek.

Samodzielny montaż paneli to dość wymagające, aczkolwiek możliwe zadanie. Osoby, które mimo wszystko nie czują się na siłach, powinny poprosić o pomoc specjalistów. Prawidłowo zamontowane panele ogrodzeniowe będą bowiem służyły przez długie lata, dlatego też należy zadbać o to, aby cały proces został wykonany precyzyjnie. Należy przy tym pamiętać, że montaż ogrodzenia to nie tylko wylanie fundamentu, montaż słupków i przęseł, ale także prace przygotowawcze, które mogą wymagać użycia cięższego sprzętu.

Copyright © 2021 panele-ogrodzeniowe.info.pl
GS RU